Vadesinden Önce Kredi Kapatma

Vadesinden Önce Kredi Kapatma-Acil nakit ihtiyaçları için bankalardan kredi alan bireylerden bankalarda kişilere sağladıkları krediler için vade oranı doğrultusunda faiz almaktadırlar. Bankalar aylık geri ödeme planlarında aylık taksitlere yansıttıkları bu faiz oranlarından gelir sağlamayı amaçlamaktadırlar. Banklardan ihtiyaçları için aldıkları krediyi kullandıktan sonra kredi borcunu taksitlerle ödemek yerine tek seferde ödemeyi tercih eden bireyler banka tarafından belirli yaptırımlarla karşı karşıya kalmaktadırlar.

Yaptırımın nedeni kredinin vade süresine göre aylık ödeme planına belirli oranlarda faiz yansıtıp böylece para kazanmayı hedefleyen bankalar açısından borcun tamamının tek seferde kapatılmasından kaynaklı olarak faiz kazancının ortadan kalkmasından kaynaklanır. Bu nedenle kazanç sağlayamayan bankalar vadesinden önce kredi kapatma talebinde bulunan müşterilerine bazı cezai yaptırımları uygularlar. Bu uygulamaya erken ödeme tazminatı adı verilir.

Vadesinden Önce Kredi Kapatma

Böyle bir durumda önceden banka tarafından müşterilere uygulanan ceza erken ödenen miktarın %2’si kadar olan miktarında bankaya ödenmesi şeklindeydi. Ancak bu durum yeni tüketici kanununda düzenlenmiştir. Yeni tüketici kanununa göre; vadesinden önce kredi kapatma talepleri yani müşterilerin borçlarını erken ödeme taleplerinde bankalarca müşterilere uygulanan erken ödeme tazminatlarını yasalarla belirlenerek müşterileri korumak amaçlanmıştır.

Yeni tüketici kanununda düzenlenen erken kredi ödeme taleplerinde bankaları müşterilere uygulayacakları erken ödeme tazminatlarının oranları belirlenmiş ve bu oranlar kanunlaştırılmıştır. Yeni tüketici yasasında faiz oranının sabit olarak belirlenmesi halinde sözleşmede yer verilmesi şartı ile bir ya da daha fazla ödemenin erken ödenmesinin talep edilmesi halinde bankalar tüketicilerden erken ödeme tazminatı talep edebilmektedirler. Ancak erken ödeme tazminatı oranları tüketici kanununda belirlenmiştir.

Erken ödeme tazminatı gerekli faiz indirimi yapılarak hesaplanan ve tüketici tarafından finansman sağlayan bankalara ödeyeceği erken ödeme tazminatı tutarları şu şekilde belirlenmiştir. Erken ödeme taleplerinde finansman sağlayan bankalar kişilerden ödenen tutarın kalan vadesi 36 ayı aşmayan kredilerde azami %1’ini, kalan vadesi 36 ayı aşan kredilerde ise maksimum %2’sini erken ödeme tazminatı olarak talep edebiliyor. Kredi sözleşmesinde erken ödeme tazminatı belirtilmemişse banka müşterilerden bu bedeli talep edemez. Sözleşmede belirtilmiş tazminatlar banka tarafından alınır.

 Dipnot:(Erken kredi kapatma, kredi limitinizi arttırdığı gibi kredi notunuzu yükseltecektir.8

1 Comment Posted

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*