TOBB Nefes Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nedir?

TOBB Nefes Kredisi Nasıl Alınır? Başvuru Şartları Nedir? – Ekonomik açıdan zor günler yaşayan ülkemiz de özellikle KOBİ’ler de yaşanan finansal sıkıntılar göze çarpıyor. Bu amaçla, TOBB üyesi olan KOBİ’ler için bu dönemi daha rahat atlatmalarına imkan tanıyan TOBB Nefes Kredisi, çok uygun faiz oranları ve geri ödeme koşulları ile anlaşmalı bankalardan verilmeye başlandı. Bu bankalar Ziraat Bankası ve Denizbank. Küçük esnaf konumunda olan ve bankalarda ki yüksek faiz oranları ile başa çıkamayan KOBİ’ler nefes kredisini değerlendirmeye alabilirler.

İlk aşamada 50 Bin Lira Nefes Kredisi Kampanyası olarak sunulan kredi üst limiti sonradan 150 Bin Lira olarak yükseltilmiştir. ATB ( Antalya Ticaret Borsası ) Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Ali Çandır konu ile ilgili yaptığı açıklama da; TOBB Nefes Kredisi fon miktarının 8,5 milyon lira’ya çıktığını ve bu fonun üye firmalara finans açısından katkı sağlanacağını belirtti.

TOBB, Ziraat Bankası ve Denizbank ile anlaşmalı olarak üye KOBİ’lere Kredi Garanti Fonu ( KGF ) ile destek vermeye devam ediyor. Krediden faydalanmak isteyen firmalar bu açıklanan iki bankadan %0,825 faiz oranları ile 12 aya kadar vadeli kredi kullanabilirler. Ayrıca kredide ki en büyük özelliklerden birisi de masrafsız olması.

TOBB Nefes Kredisi Başvuru Şartları Nedir?

  • Yıllık cirosu 40 milyon TL altında ve 250 kişiden az personel çalıştıran KOBİ statüsünde işletme olmak
  • TOBB üyesi olmak
  • Kredi başvuru tarihi öncesinde ki 1 yıl faaliyette olmak
  • İşletme faaliyet konusu aşağıdaki belirtilen sektörlerde yer almamak
  • Ezcane
  • Döviz Bürosu
  • Factoring
  • Emlak
  • Mali Müşavirlik

Nefes Kredisi Nasıl Alınır?

Öncelikle, KOBİ üyesi olduğu TOBB oda borsaya giderek “ TOBB Nefes Kredisi Başvurusu” faaliyet belgesi edinecek ardından bu faaliyet belgesi ile anlaşmalı olunan Denizbank veya Ziraat Bankası şubelerine giderek nefes kredisi başvurusu yapacak. Daha sonra hem banka hem de KGF kredi başvurusunu değerlendirmeye alacak ve uygun görülen başvurular olumlu olarak KOBİ’ye aktarılacak.

Nefes Kredisi İçin Teminat İstenir mi?

Başvuru sahibi işletmenin özelliklerine göre bankalar teminat talep edebilirler.

TOBB Nefes Kredisi Başvuru Ücreti Nedir?

250 TL kredi başvuru ücreti ve 250 TL kredi miktarından bağımsız tahsis ücreti alınacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*