tc ile kredi notu sorgulama

T.C ile Kredi Notu Sorgulama

T.C ile Kredi Notu Sorgulama-Kredi notu kayıtları Merkez Bankası tarafından tutulan kayıtlar şekilde iken 2014 yılında bu kayıtların düzenlenmesi ve tutulması Kredi Kayıt Bürosu’na devredilmiştir. Kredi Kayıt Bürosu tarafından düzenlenen ve kayıt altına alınan şahısların kredi notu bilgileri bankaların müşteri sicillerini öğrenmelerinde Merkez Bankası’ndan sonra en doğru bilgiyi sağlayan kurumdur.

 

Kredi notu şahısların bankalarla yaptığı çalışmalar sonucunda şahısların banka işlemlerinin sonucunu yansıtan puan tablosudur. Kredi notu şahısların bankalardan aldıkları kredi ve kredi kartlarının miktar, borç ve şahısların ödeme planlarına uyup uymamalarına göre pozitif veya negatif olarak belirlenir. Ve bu kavramlar göz önünde bulundurularak bankalarla yapılacak yeni çalışmalara yön verilmiş olacaktır. Kredi Kayıt Bürosu bankalara kılavuzluk yapan bir kurum niteliğindedir. Kredi Kayıt bürosu şahısların banka kredi notu sorgulama işlemlerinde önemli bir yere sahiptir. Kredi Kayıt Bürosu verilerinden sadece bankalar değil şahıslarda kendi kredi notlarını sorgulayabilmektedirler. Bu işlem farklı şekillerde yapılabilir. Bu seçeneklerden biride T.C. ile kredi notu sorgulama seçeneğidir. Bu seçenekler kredi notu sorgulama işlemleri yine farklı şekillerde yapılabilir. Bu yöntemler herhangi bir banka şubesi bireysel müşteri temsilcisine T.C. kimlik numarasıyla başvuru yapılarak sorgulama sağlanabileceği gibi Kredi Kayıt Bürosu veya Finansal Yönetim Platformu kurumlarından da yapılabilmektedir. Finansal Yönetim Platformu son zamanlarda kullanılmaya başlanan bir kurumdur. Şahıslar T.C. ile kredi notu sorgulama işlemlerini KKB veya FİNDEKS gibi kurumlardan yapıp kredi notlarını öğrenebilirler.

kredi notu

KKB veya FİNDEKS üzerinden kredi notu sorgulaması yapmak isteyen şahıslar bu kurumlara kişisel bilgileri ve T.C. kimlik numaraları ile üye olarak sorgulama işlemlerini yapabilirler. Ayrıca şahısların güvenliği için bankalarında kayıtlı olan telefon numaraları da kredi notu sorgulama işleminde gereklidir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*