Sicil Affı 2017 Kapıda

Özellikle 2016 yılı içerisinde yaşanan olumsuzluklar ekonominin durulmasına, dolayısı ile esnaf ve vatandaşın kredi yada kredi kartı borçlarının ödemelerine yansımıştır. Artık neredeyse her vatandaşın cebinde olan kredi kartı ve herkesin ihtiyaçları doğrultusunda faydalandığı krediler ödenemez hale gelmiştir. Son 10 yıla bakıldığında en çok ev sahibi olmak için kira öder gibi kredi taksiti öderim düşüncesi ile çekilmiş konut kredileri, evi olanların çekmiş oldukları taşıt kredileri ve esnafın işlerini büyütmek amacı ile kullandığı kobi kredileri oldukça rağbet görmüştür. Fakat ekonomik anlamda yaşanan sektörsel daralmalar ve ülkemiz üzerinde oynanan oyunlar neticesinde borçların geri ödenmesi noktasında oldukça sıkıntılı dönemlere girmiş bulunmaktayız. Bu aşamada devlet duruma el koymak adına bankalara kredi sicil affı getirilmesi konusunda uyarıda bulunmuştur.  Daha önce çıkan sicil affı bilindiği üzere sadece merkez bankası tarafından silinmiş fakat özel bankalarda kayıtlar durmaktaydı. Şimdi Sicil Affı 2017 Kapıda ve bu sefer bankaların listesinden de çıkarılma söz konusu.

Sicil Affı 2017 Ne Zaman Çıkacak

19 Aralık tarihinde torba yasada gündeme gelen sicil affının uygulanmasına ne zaman geçileceği bilinmemekle beraber Aralık ve Şubat ayları içerisinde bir beklenti hakim.

2017 Sicil Affı Haberleri

Görünen o ki 12 milyon mağdur esnaf ve vatandaş bu haberi beklemede. Kara listeye girmiş ve daha önceden kullandığı kredi veya kredi kartını ödeyemeyen ancak yeni kredi imkanı da bulamayan herkes devlet destekli bir sicil affını beklemede. 90 gün borç ödenmesinde gecikme yaşamış olan esnafın kara listeye düşmesi ileride ki yapacağı işleri olumsuz etkilemektedir. Bu durumda olan özellikle esnaf kesimin Sicil affı ne zaman çıkacak 2017 araştırmasına yöneldiği görünmektedir.

Sicil Affından Nasıl ve Kimler Yararlanabilir?

Geçmiş dönemler itbari ile kredi borcundan dolayı yada kredi kartı borcunu ödeyemediği için kara listede yada gri listede adı bulunanların, kara listeden adlarının silinmesine yönelik çalışmalar devlet tarafından başlatıldı. Çıkarılacak sicil affı yasası ile artık 12 milyon üzeri mağdur tekrardan bankalardan kredi çekebilir hale gelecek. Sicil affından sonra özellikle şirketlerin ve sonrasında bireylerin çekecekleri veya hazırda ödedikleri kredi ve kredi kartı borçlarını zamanında ödemeleri şart. Zira tekrardan kara listeye düşmek sicil affından kimler yararlanabilir kısmından sonra bir şey ifade etmeyecektir.

Sicil affı düzenlemesi özellikle devletin esnafa yönelik bir çalışması olup ekonominin tekrar canlanması amacı gütmektedir. Ödemelerini yapamayan ve kredi çekemeyen esnaf bu sayede tekrar ayağa kalkabilecektir.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*