Senetle Peşinatsız Araba Nasıl Alınır?

Senetle Peşinatsız Araba Nasıl Alınır? sorusunda asıl amacın bankalardan kredi kullanmadan, faiz ödemeden araba almak olduğuna sanırım hem fikiriz. Kredi kullanmadan araba nasıl alınır, senetle araba almak mümkün müdür, peşinatsız araba almak istiyorum ama verirler mi? Bu gibi bir çok soru sizler tarafından merak edilmekte. Bizde bu sorularınıza yanıt vermek için buradayız.

Senetle peşinatsız araba almak özellikle günümüzde çok zor değil nitekim çoğu galerici artık bu işi yapmaktadır. Bugün herhangi bir oto galericiye gittiğiniz de sizden noter parası dışında hiçbir para istemeden sizi senetle araba sahibi yapabilir. Yanlış okumadınız, noter parası ( rehin koymak için ) 300 TL ve 120 TL’de araç devir için gereken ücret dışında para ödemeden senetle araba almak mümkün.

Peşinatsız Araba Nasıl Alınır?

Senetle araba almak istemenizde ki amacın kredi faizlerinden kaçmak olmadığını düşünüyorum zira senet de yaptırsanız faiz oranları daha çok çıkacaktır. Büyük ihtimal kredi sicilinizden dolayı bankalardan kredi çıkmıyor ve böyle bir yol arıyorsunuz. Bu durumda iseniz senetle araba almanın yöntemi şöyle gerçekleşiyor. Galerici sizin yerinize kredi çekiyor, zaten bu işi sürekli yaptığı için anlaşmalı olduğu bankalar sayesinde kolaylıkla işlemler gerçekleşiyor. Galericiye özel faiz oranları bankalar tarafından devreye alınıyor ve %1,08 faiz ile galerici 48 aya kadar sizin yerinize kredi kullanıyor. Sonrasında size diyor ki; siz bu aracın parasını kaç ayda ödersiniz. Misal veriyorum, 48 ay dediniz. Galerici 1,08 faiz oranından çektiği kredi için kafasına göre faiz belirliyor ve örneğin %2 üzerinden faiz uyguluyor. Böylelikle hem faiz oranından kar yapıyor hem de sattığı araçtan kar yapıyor. Örnek verecek olursak, siz peşinatsız araba almak istiyorsunuz ve aracın bedeli de 30 Bin Lira. Sizin yerinize 48 ay vade ile kredi çeken ve size senet uygulayan bir galerici bu işten ne kadar kazanır bakalım. 30 Bin Lira %1,08 ile araç kredisi kullanan galerici toplamda geri ödemesi 40 Bin 630 Lira oluyor. Sizden %2 faiz uygularsa alacağı toplam para 50 Bin 850 Lira ki bu en insaflı galerici oranıdır. Ayrıca sattığı araçtan da 5 Bin Lira kazandığını varsayarsak toplam da 30 Bin Lira bedeli olan araçtan 15 Bin Lira kazanmış oluyor.

Kısacası galericilerin de en sevdiği satış yöntemidir senetle araba satmak. Dolayısı ile senetle peşinatsız araba nasıl alınır? sorusu, her şekilde oto galericilerden alınır. Özellikle cebinizde peşinat varsa daha kolay şekilde araba sahibi olabilirsiniz.

Peki galerici kendisini nasıl sağlama alıyor. Daha önce de belirttiğimiz gibi noterde araca rehin koyma işlemi yapılıyor zaten rehin koydurmadan hiçbir galerici bu şekilde para vermez. Bu sayede senet vadesi boyunca aracı satma gibi bir imkanınız olmaz. Ayrıca, her ay senet yapılmaz çoğunlukla tek senet yapılır ve sizin ödeyeceğim dediğiniz gün paranın tamamını ödemek zorundasınızdır. Borcunuzu ödemez iseniz zaten rehin olduğu için galerici yasal yollardan aracınıza el koyabilir. Bu nedenle senetle araba almadan önce iki kere düşünün, borcunuzu ödemez iseniz o döneme kadar olan ödediğiniz paralar da heba olur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*