Şartlı nakit transferi

Şartlı Nakit Transferi (Aşı Parası) Nedir Ödemeleri Nasıl Yapılıyor

Aşı Parası

Devlet tarafından vatandaşlarımızın bazı sağlık sorunlarına çözümler sunma adına çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Genel Müdürlüğü tarafından ülkemizin doğu illeri başta olmak üzere nüfus bakımından en muhtaç olan kesimlere temel sağlık sorunlarına yönelik çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Şartlı Sağlık Yardımları adı altında verilen bu hizmet anne adayları ve bakıma muhtaç çocukların temel sağlık hizmetlerini karşılayabilmesi adına verilmektedir. Özellikle okul öncesi çocukların sağlık kontrollerinin düzenli olarak aileleri veya bakımın üstlenen kişiler tarafından yaptırılabilmesi adına sağlık yardımları devlet eliyle verilmektedir.

Şartlı Nakit Transferi

Bu kavram genellikle çocuk parası, doğum parası, öğrenci parası, aşı parası gibi isimlerle de anılmaktadır. Devlet eliyle yapılan bu yardımlar resmi kuruluşlarda Şartlı Nakit Transferi olarak anılmakta olup kavramdan da anlaşılacağı üzere belirli şartlara bağlı olarak devletin vermiş olduğu yardımdır. Özellikle ekonomik yönden çeşitli sıkıntılar çeken yörelere verilen bu yardım çerçevesinde çocukların ve ailelerin temel sağlık hizmetlerinden sorunsuz bir şekilde yararlanabilmesini hedeflemektedir. Bu yardımların sağlık kapsamında verilenleri 0-6 yaş grubundaki çocuklarla birlikte gebe olan kadınların temel sağlık hizmetlerini alabilmesini sağlıyor.

Şartlı nakit transferi

Şartlı Nakit Transferinin Şartları

Şartlı Nakit Transferi yardımından faydalanmak isteyen vatandaşlarımız ilk olarak yardımın verildiği kurumlara bireysel müracaat veya bilgisayar üzerinden başvuru yapması gerekmektedir. Bu yardımdan faydalanmak isteyen kişilerin özellikle ekonomik yönden herhangi bir gelirlerinin bulunmaması gerekmektedir. Bunun yanında herhangi bir sağlık güvencesinin bulunmaması ve maddi imkansızlıklardan dolayı da eğitime devam edememeniz gerekmektedir. Yapılan müracaatın veya başvurunun onaylanmasıyla birlikte kendi adına yardım çıkan kişi hiç vakit kaybetmeden 0-6 yaş grubunda bulunan çocuğunu sağlık kuruluşlarına götürüp tedavi ettirebilir. Bunun yanında anne adaylarının 3. Aydan itibaren istediği sağlık kuruluşundan hizmet alabilmesini sağlayabilirler. Özellikle anne adaylarının doğum kontrollerini düzenli yaptırmaları, gebelik takibi ve doğuma ilişkin olarak ne şekilde olursa olsun mutlaka hastanelerde yaptırmaya özen göstermesi gerekir.

Şartlı Nakit Transferinin Ödemeleri Nasıl Yapılıyor

Şartlı Nakit Transferiyle devlet destekli olarak çeşitli şartları sağlayan vatandaşlarımıza yardım yapılmaktadır. Yapılan bu yardımların miktarları talepte bulunan kişinin durumuna göre değişiklik göstermektedir. Buna göre şartlı nakit transferi üzerinden ödeme yapılacak olan kişinin çocuklarının sayısı, cinsiyetleri, yaşları, okul dönemindeyse hangi eğitim seviyesinde olduğu yapılan yardımın miktarını belirlemektedir. Bu kriterler çerçevesinde bilgisayar otomatik olarak şartlı nakit transfer parasını hesaplamaktadır. Temel sağlık hizmetlerine yönelik olarak verilen yardımlardan hemen faydalanılabilirken, şartlı nakit transferi üzerinden eğitim yardımı alan kişiler eğitim seviyesine göre 9 aylık bir ödeme planı çıkarılır. Eğitim için verilen yardımlar 2 ayda bir yapılır ve özellikle yaz aylarında kesinlikle verilmemektedir. Eğitim yardımlarında çocukların eğitim ve öğretim seviyeleri önemli olduğu gibi aynı zamanda çocukların cinsiyetine göre de yapılan yardımların miktarı değişebilmektedir.

1 Comment Posted

  1. Merhaba ben diyarbakır da ayser 2 çocuk annesiyim 1.5 senedir aşı parasını alamıyorum neden, çok zor durumdayım eşim çalışmıyor, ne yapacağımı şaşırdım, çocuklarıma bez bile alamıyorum hep borç borç nereye kafadar kirada oturuyorum,evin 4 ayın kirası elektrik borcu, su borcu şaşırdım Heni, nerde devlet sosyalYardımlaşma Vakfına gidiyorum, herangi,bi yardım yok diyorlar bana diyorlar gelmiyedin,benmi dedim gel.insanlara kızıyorlar,maddi durumum.yok yukarda ALLAH VAR GERÇEKTEN ÇOK ZOR DURUMDAYIM İKİ KÜÇÜK ÇOCUKLARIM VAR ,EVSAHİBİ EVDEN ÇIKARTİYOR BİZİ NEREYE GİDECEĞİZ BU KIŞTAN ALLAH AŞKINA NEREYE YARDIM EDECEK KİMSEMİZDE YOK MADDİ MANEVİ YARDIM LUTFEN

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*