Referandum Sonucu Dolar Kur’u

Ülkemizde yapılacak gelecek haftaki referandum sonucu ne olursa olsun öncelikle herşey den önce ülkemize hayırlara vesile olmasını diliyorum.Anayasa değişikliğin referandum sonucunun bizlere artısı ve eksizi tartışmasız gündemin en sıcak konusu buna paralel olarak finans üzerinde ki etkileri merak edilen başlıca konulardan biri.
Piyasaları yakından takip edenler dengelerin nasıl değişeceği konusunda tam fikir sahibi olmamakla birlikte yatırımlar askıya almış durumda referandumu bahane ederek yatırımları rafa kaldırmak yatırım planları yapmamak kısa sürede piyasadaki Referandum Sonucu Dolar Kur’u Bekleyen Senaryolar tartışmaya çalışalım.

Varsayalım Hayır Çıkarsa Dolar Kur Ne Olacak?
Referandum öncesi hükümet tarafı zaten net bir şekilde belli olmuş durumda. Bunda paralel olarak da , muhalefetin büyük bir bölümü ise Hayır diyor.Olası evet çıkması demek hükümetin kazanması ve muhalefetin büyük bir ölçüde kaybetmesi manasına gelirken, sandıktan hayır çıkması demek ise hükümetin kaybetmesi ve muhalefetin büyük bir bölümünün zafere ulaşması anlamına gelecek. Şuan ki Hükümetin referandumu kaybetmesi sonucunda ise; bu durumdan dolayı iktidar büyük bir yara alabilir. Buna pararlel olarak finans anlamda piyasalarda istikrarın devam etmeyece gibi düşünce hakim olup, yatırımcıların daha dikkatli hareket etmesine neden olabilir. Bundan dolayı dolar TL kuru da etkilenebilir. Hükümetin yıpratılması adına pıyasadan yüklü bir dolar alımları yapılarak kurun yukarı doğru yükslemesine isteyen güçlerinde de ortaya çıkması ihtimaller arasında. Velhasıl sandıktan hayır çıkması ile birlikte doların çıkacağını düşünen yatırımcıların da dolar alması ile birlikte dolardaki yukarı ivmelenmesi daha hızlı olabilecektir.

Referandum sonucunun hakkında şunuda belirtmek gerekiyor ki; böyle bir yükselme olsa bile bu yükselme çok müddet olmayacak, zamanla kur daha stabil bir hale gelecektir. Bu noktada hükümetin de kura bir müdahalesi etmesi kaçınılmazdır. Bildiğiniz üzere; dolar TL kuru yakın zaman önce 4 TL ‘leri test etti ve sonra tekrar 3,50 ‘lere kadar indi. Şu an 3,63 seviyelerinde hareket ediyor.Olası hayır çıkması ile birlikte ne kadar yükseleceği konusunda ise bir yorum getirmek imkansız gibi.

Referandum sonucu sandıktan hayır çıkması ile birlikte dolar TL kurunun düşeceğini de bekleyenler olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Bunun sebebi ise; ülkedeki siyasi ortamdaki gerginliğin son bulması olarak gösteriliyor. Hayır çıkınca dolar TL kurunun yükselebileceği ve inebileceği üzerine de birçok senaryo üzerinde konuşulabilir. Şöyle bir gerçek var ki; Hayır çıkması halinde hükümetin gücünün biraz azalacağı. Bu saaten sonra sandıktan her ne çıkarsa çıksın inşallah Türkiye Cumhuriyeti ve ekonomisi için en iyisi çıkar diyelim…Yazımızı bur da bitirelim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*