Kredi ve Kredi Kartı Yasal Takip Süreci Hakkında Detaylı Bilgi

Eski ödeme alışkanlılarının gün geçtikçe değişmesi, nakit para yerine sürekli borçlanarak kredi kartı ile alışveriş dönemini oluşturdu. Bizim olmayan para ile harcamalarımızı kredi kartı ile yapmak en büyük problemlerden biri haline gelmiş durumda. Türkiye Bankalar Birliği tarafından sunulan raporda Ocak ve Ekim 2016 dönemlerinde borcunu ödemeyen kredi ve kredi kartı borçlusu toplam sayısı 1.116.780 kişi. Bu oldukça vahim ve düşündürücü bir tablo. Ayrıca yapılan araştırmalara göre ülkemizde kişi başı kredi ve kredi kartı borcu ortalama 12 Bin dolaylarında.  Bu araştırma sonucu Avrupa ülkelerinde kişi başı borç miktarı en yüksek ülkelerden biri konumundayız. Tüm bu veriler, ülkemizde yaşanan yasal takip sürecinin de artmasının nedenlerini gösteriyor aslında. Bu yazımızda sizlere Kredi ve Kredi Kartı Yasal Takip Süreci Hakkında Detaylı Bilgi sunuyoruz.

Kredi kartı ödemelerine gelen yeni yasal düzenlemeler eşliğinde artık kredi kartı dönem borcunun asgarisi kadar 3 ay üst üste ödenmemesi durumunda banka tarafından uyarı geçilir ve kart kullanıma kapatılır ayrıca 5 ayın sonunda ödeme yapmayan müşterilerin borçları banka tarafından avukata devredilir. Bankada bulunan güncel iletişim bilgilerinizi kullanarak banka sizi bu süreçten haberdar etmek ve bilgi vermek zorundadır. Bankada bulunan iletişim bilgileriniz eski ise ve banka size ulaşamıyor olsa da süreç devam eder ve faiz işlemeye başlar. Avukatlık masraflarının da müşteri tarafından ödeneceğini bilmelisiniz. Bu aşamada artık hiçbir bankada 5 yıl boyunca kredi veya kredi kartı ürünü kullanamaz duruma gelmişsiniz demektir ve kara listeye isminiz alınır.

Sicilinizin kötü görünmemesi açısından banka 3 ay sonra sizi aradığın da borcunuzun tamamnı kapatmanız gerekir. Aksi taktirde yasal işlem başlayacaktır. Kredi ve Kredi Kartı Yasal Takip Süreci Hakkında Detaylı Bilgi..

Şu konuda sizi bilgilendirmek istiyoruz. Yasal takip süreci hemen işleme alınmayabilir. Banka size tolerans sağlayabilir fakat avukat tarafından arandığınızda iyi niyet göstermeniz gerekmektedir. Borcunuzu tamamen kapatmanız durumunda ise yasal takip başlamada bitmiş olur ve ödemeleriniz sadece gecikmiş olarak sisteme işlenir. Kredi notunuz hafif etkilenecektir fakat kara listede yer almayacağınız için sizin için daha yararlı olacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*