Kredi Borcu Yeniden Yapılandırma

Ödemekte olduğunuz kredi taksitleri sizi zorluyor ise Kredi Borcu Yeniden Yapılandırma ile taksitlerin tutarlarını düşürmeniz mümkün. Çektiğiniz kredi ödemelerini aksatmadan yapıyorsunuz fakat belli bir süre sonra ağır gelmeye başladı bu noktada kredi borcunuzu yeniden yapılandırarak vade seçeneklerini düzenleyebilirsiniz. Hesapsız yapılan kredi çekimlerinde en sık karşılaşılan bu durum hakkında bilgilendirme içerikli yazımız ile sizlere detayları sunuyoruz.

Hesap edilmeden çekilen krediler yada kredi çekerken rahat olup sonrasında ortaya çıkan ani harcamalar nedeni ile belli müddet sonra kredi taksitlerini ödemek zor oluyor. Bu durumda yapılan en büyük yanlış tekrar kredi çekerek o borcu kapatmak yada kredi kartından nakit çekim yaparak bir süre borcu ertelemek. Fakat borcu borç ile kapatamazsınız, sadece ertelersiniz. Daha büyük meblağlara doğru giden bu borç yolundan kurtulmanın başka yöntemleri de var. Bunlardan biri de kredi borcu yeniden yapılandırma ve vadelendirme yöntemi. Bu işlem tekrar kredi çekmek anlamına gelmesin zira amaç taksit tutarlarını ödenebilecek seviyelere indirmektir.

Borcunuz var ise borç bitirme kredisi veya borç transfer kredisi çekip, borçları kapatmak isteyebilirsiniz. Bir anlamda, dağınık borçların bir araya getirilmesi için uygun görülen bu yöntem de yüksek faiz oranları nedeni ile çok tercih edilmemektedir. Elinize toplu para geçti ve kredinizi erken kapatmak istiyorsunuz, bu seferde bankalar erken kapatma cezası adı altında sizden para istemekteler. O nedenler kredi borcu yapılandırma yapmak en mantıklısı gibi durmakta.

Kredi Borcunu Yeniden Yapılandırma Şartları

Kredi çektiniz ve belli süre ödemelerini düzenli yaptınız. Sonrasında ödemeler zor gelmeye başlar ise banka şubeniz ile direk iletişim kurarak yeniden vadelendirme talep edebilirsiniz. Bu sayede kredi taksit sayısı artacağı için kredi tutarları da minimum seviyelere inmiş olacaktır. Bu işlem için başvuru yapmadan önce hatırlatalım, borçlarınızın gecikmede olmaması gerekmekte. Özellikle 3 ay gecikmede olan borçlar için bankalar yeniden yapılandırmaya sıcak bakmazlar.

Kredi borcu yeniden yapılandırma işlemi için erken karar vermeniz en doğrusu olacaktır. Örneğin, 48 ay vadeli bir ihtiyaç kredisinden faydalanmış ve 12 ayını ödemişseniz, kalan 36 ay için bankanız ile görüşüp yeni bir vadelendirme isteyebilirsiniz.

Kredi borcunuzu yeniden yapılandırmak için başvuru yaptığınızda banka başvurunuzu değerlendirmeye alır ve geçmiş dönem ödemelerine bakarak olumlu veya olumsuz yanıt verir. Olumlu yanıt gelmesi halinde kalan ana para borcu üzerinden yeniden vadelendirme yapılacaktır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*