Kartsız Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

Kartınızı evde, işyerinde, arabada unuttunuz. Böyle bir durumda para çekme işlemi yapılabilir mi? Elbette ki gelişen ve ilerleyen teknoloji sayesinden kartsız para çekme işleminin yapılması da mümkündür.

Kartsız para çekme işlemi günümüzde hemen hemen bütün bankaların ATM’leri üzerinden yapılabilen bir işlemdir. ATM’ler üzerinde işlem sırası ve yapılış biçimi, şartları değişkenlik gösterse de ATM ile kartsız para çekme işlemi yapabilirsiniz.

Ancak kartsız para çekme işleminin yapılabilmesi için hangi banka olursa olsun telefon numarası önem taşımaktadır. Bankada kayıtlı olan telefon numaranız yanınızdaysa kartsız para çekme işlemi yapmak için de hiçbir engel bulunmamaktadır.

ATM’den Kartsız Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

ATM’den kartsız para çekme işleminin yapılabilmesi için izlenebilecek iki yol bulunmaktadır. Bu yollar bankalara göre ya da sizin şartlarınıza göre değişkenlik göstermektedir. Birincisi bankaların mobil bankacılık hizmetinden yararlanarak kartsız para çekme işlemini yapmaktır. İkincisiyse telefon numarasına gelen onay kodu sayesinde kartsız para çekme işlemini yapmaktır.

Ziraat Bankası Kartsız Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

ATM üzerinden ilk tıklamanız gereken kartsız işlem menüsüdür. Daha sonra size telefon numaranız ve TC kimlik numaranız sorulacaktır. Bankada kayıtlı olan telefon numaranızın girişini ve TC kimlik numaranızın girişini yapın. Ekranda banknot listelemesi yapılır. Ekran banknotlarından kendi kartınızın seçimini yapın. Burada kart şifresi istenecektir. Kartınızın şifresinin de girişini yapın. Sizin telefonunuza bir onay şifresi gelecektir. Telefonunuza gelecek olan onay şifresinin de girişini yaptıktan sonra para çekme işleminizi yapabilirsiniz.

İş Bankası Kartsız Para Çekme İşlemi Nasıl Yapılır?

İş bankasından kartsız para çekme işlemini yapmak için mutlaka telefonunuzda işcep uygulaması yüklü olmalıdır. İşcep uygulaması olmadan, kartsız para çekim işlemini yapmak mümkün değildir. Ancak işcep uygulaması varsa kartsız para çekme işleminizi yapabilirsiniz. İşcep hesabınıza giriş yaparak para çek demelisiniz. Daha sonra çekmek istediğiniz tutar sorulacaktır. Çekmek istediğiniz tutarın da girişini yaparak ilerleyin.  9’u tuşlayın. Daha sonra ekranınıza bir karekod gelecektir. Bu karekodu iş bankası ATM’sine okutmalısınız. ATM karekodu okuduğunda kartsız para çekme işleminizi de tamamlamış olacaksınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*