Hangi Hisse Senedi Alınır? Nasıl Yatırım Yapmalıyız

Hangi Hisse Senedi Alınır-Yatırım yaparken hangi kritelere dikkat ediyorsunuz? Başkalarının yorumlarını okuyarak mı yoksa finansal aracı kurumunuzun tavsiye ettiği hisse senetlerine mi yatırım yapıyorsunuz? Öncelikle yatırım her zaman riskli bir iş olduğunu belirtmek isteriz, eğer risksiz riski az bir yatırım yapıyorsunuz bireysel emeklilik veya bankalar tarafından oluşturulan fonlara yatırım yapabilirsiniz, Aracı kurumlar tarafından kontrol edilen portföyler riski genellikle az ve kazancı da bu bağlı olarak azdır. Yüksek getirili yatırımlar her zaman yüksek risklidir. peki bu risk olgusu neye bağlı? nasıl kime göre riskli neden riskli deniyor? Finansal kuruluşlar tarafından geleceği tam olarak tahmin edilemeyen yatırımlara riskli yatırımlar denmiştir, örneğin yatırım yaptığınız hisse senedi sizi batırabilir de zenginde edebilir, riskin bilinmeyen bir şey olduğunu zaman artar ancak düşünsenize bir hisse senedinin artacağını kesinlikle biliyorsunuz, 1 ay sonra alacağı ihale veya yapacağı bir anlaşma ile durumu çok iyi olacak bir şirketin riski sizin için yüksek midir? elbette hayır balıklamasına atlarsınız hisse senedine ancak ben o sizin balıklama atlayacağınız kesin kazandıracak hisse senedine benim girmem çok riskli çünkü hisse senedi hep zarar etmiş, hep kaybettirmiş bir hisse benim o hisseye girmem çok risklidir paramı çöpe atmam demektir. Ancak durum sizin açınızda öyle değildir. Burada anlatmak istediğimiz olgu riskin göreceli olduğunu kişiden kişiye değişeceğini anlatmaktır.

Tabi kimsenin bu yukarıda bahsettiğimiz haberleri alamayacağına göre riski nasıl azaltılacağını yatırım yaparken hangi kriterleri almamız gerekli, Finansal okur yazarlık diye bir eğitim var her bir yatırımcının, her bir şirket sahibinin, her bir ev sahibinin her bir ferdin öğrenmesi gereken bir okur yazarlık eğitimidir. Hayatınız boyunca risklerinizi yatırımlarınızı ölçebilecek anlayabilecek bir finansal okur yazarlık, bazıları üniversitelerde işletme-iktisat bölümlerini okuyarak bu eğitim alıyor bazıları ise kendi imkanları ile bu eğitimi almaktadır. Ünlü yatırımcılar Finansal Eğitim Yatırım için vazgeçilmezlerdendir diyorlar, bütün zenginler finansal okur yazarlığa dikkat çekiyor, o zaman risk diye bir kavram olmayacağını her hissenin risk analizini yaparak gelecekte hangi noktalara varacağını görebilirsiniz rakamlarla…

Peki borsa’da hangi hisse senedine yatırım yapmalıyım? asıl soruya gelelim, dünya çağında çok zengin bir iş adamı aynı zaman finansal alanda en çok kitap satan yazardan biri hangi hisse senedi derken öncelikle borsaya açılacak şirketler borsaya açılmadan hisse senedi alın diyor, örneğin o şirkete 25 bin liralık yatırım yapın, her bir hisseyi 1 tl’den aldığınızı düşünün, o şirket borsaya açıldıktan sonra en az 2 tl’den açılıyor ve yeni hisse senetlerine yatırım yapın diyor, çünkü yeni halka arz olan şirketler kısa zamanda iyi yönetilirse çok iyi kazandırır, 2 tl’den alınan bir hisse senedi 20 tl’ye kadar çıkabilir demektedir. Tabi ünlü yazar finansal okur yazarlığın mutlaka bilinmesi gerektiğini her halka arz olunan hisseye direk girilmemesi bilanço, kara zarar tablosuna bakılmalı iyi bir analiz edilmelidir.

İnternette yapılan yorumlara alnadarak kesinlikle hiç bir hisse senedine girmeyin, genellikle insanları kandırmak için işi gücü olmayan insanların yorum yaptığı alanlardan çekinmeniz gerektiğini ifade edelim.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*