Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır-Evde bakım maaşı sistemi ile sosyal bir hukuk devleti olduğunu bir kez daha gözler önüne seren Türkiye Cumhuriyeti Devleti, yapılan bu yardımla engelli ihtiyaç sahipleri vatandaşların gönüllerine su serpmeyi başarmıştır. Yapılan bu proje sayesinde ihtiyaç sahibi birçok vatandaş bu haktan yararlanarak tedavi, ilaç, yeme, içme ve buna benzer çeşitli ihtiyaçlarının bir kısmını bu gelir sayesinde karşılayabilmektedir. Eve giren toplam gelirin evdeki hane sayısına bölümünün 2/3 oranı kadar olan bu gelirin engelli yardıma muhtaç vatandaşlara sağladığı getiri oldukça olumlu yöndedir. Engelli vatandaşların bakıcıları ya da akrabaları tarafından akıllara gelen soru ise evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır sorusu olmaktadır.

Evde bakım maaşı başvurusu nasıl yapılır sorusuna cevaplar aranırken dikkat edilmesi gereken ilk nokta, maaşı alacak olan engelli vatandaşın alabilmesi için sayılan 3 kritere uyup uymadığıdır. Şayet vatandaş uyuyor ise bu haktan yararlanabilmektedir. Başvuru işlemleri için de bu 3 kritere uyduğuna dair belgeler gerekli makamlardan elde edilip Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvurulmalıdır. Bunun içinde belirli başlı belgelere ihtiyaç duyulmaktadır. Engelli sağlık kurulu raporu, 1 tane fotoğraf, nüfus örneği ve yerleşim yeri belgesi, boşanma halinde boşanma kararı, engelliye ait varsa arazi belgesi ve birkaç belge daha mevcut olması gerekmektedir. Mevcut olması gereken belgeler hakkında detaylı bilgiler internet ağı sayesinde ufak bir araştırma ile bulunabilmektedir. Ayrıca bir dilekçe ile de bu başvuru işlemi gerçekleştirilebilir. Evde Sağlık Hizmeti Başvuru Formu adı altında geçen bu belgede bulunması gereken engelli vatandaşa ve bakıcısına ait kişisel bilgiler, iletişim ve yer bilgileridir. Gerekli bilgiler yazıldıktan sonra ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na iletilmesi yeterli olmaktadır.

Başvuru işlemleri takibi gerek internet üzerinden gerek ise ilgili kurumdan yapılabilmekte olup bu çok yönlülük engelli vatandaşın bakıcısı açısından büyük bir kolaylık sağlamaktadır. Sağlanan bu kolaylık sayesinde zamandan da tasarruf edilmektedir. Başvuru işlemlerinin de kolay olması engelli vatandaşın bir an önce ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için yapılan bir kolaylıktır.

 

Evde Bakım Maaşı Başvurusu Nasıl Yapılır

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*