Çocuk doğum Parası Alma

Çocuk doğum Parası Alma-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı 15 mayıs 2015 itibaren doğum yapan ailelere doğum parası yardımı yapılmaya başlandı. Bakanlık tarafından belirlenen ücretler dahilinde yardım yapılmakta yeni doğan her çocuk için doğum yardımı parası ödenmektedir.

Doğum Yardımı Para Nasıl Alınır?

Doğum yapıldıktan sonra ebeveynler ilk olarak doğum raporunu alarak bulunduğu ile veya ilçede bulunan nüfus müdürlüğüne giderek çocuklarının kimliklerini çıkarmaları gerekmektedir. Nüfus cüzdanı alındıktan sonra Çocuk, ve Anne kimliği alınarak bağlı oldukları Aile ve Sosyal Politikalar il veya ilçe müdürlüğüne giderek çocuk parası yardımında bulunabilirler. Başvurada istenen evraklar, Anne ve çocuk kimliğidir. Baba veya anne devlet personeli ise çalıştıkları kuruma başvuru yapmaları gerekmektedir. kurum başvuru dilekçesini üst yazı ile Aile ve Sosyal Politikalar müdürlüğüne göndererek başvuruyu yapmış olur.

Doğum Parası Ne Zaman Nereye Yatar?

Başvuru yapıldıktan sonra çocuk doğum parası 1 ay içerisinde annenin adına PTT’ye yatırılır. para yatırıldıktan sonra ebeveynlere sms ile bilgilendirilme yapılır. Çocuk doğum parasını anne nüfus cüzdanı ile herhangi bir PTT şubesinden çekebilir.  çocuk yardımı 1. çocuk için 300 tl 2. çocuk için 400 tl 3. çocuk ve daha sonraları için 600 tl yardım yapılmaktadır. Ayrıca kamu çalışanları kurumlarından da çocuk yardımı almaktadır. bu pran memur katsayısı ile veya sözleşme ile belirlenen tutarda ödenir.

Dipnot:başvuru için mutlaka nüfus cüzdanı kimliği çıkarılması gerekmekte ve başvuruda Anne’nin kimliği götürülmesi levazımdır. Çünkü doğum parası anne hesabına yatırılacaktır. Çocuk parası dilekçe formunu buradan indirebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*