Altın Yatırımı Ne Kazandırır Ne Kazandırmaz?

Hiçbir yatırım aracını kullanmayı bilmeyen insanlar için altın her zaman iyi bir yatırım aracı olarak görülmüştür. Peki altın yatırımı kazandırır mı? Paranızı herhangi bir yatırım arcına yatırdığınız da size en azından enflasyon oranlarının üstünde bir getiri sağlaması gerekir ki karlı bir yatırım olsun. Bugün, bakıldığında altın faktörü adı olan ama kullanım alanı olmayan bir yatırım aracıdır. Yani, işlenir biçimlendirilir ve satılır. Sonrası; yok. Ya gider çeyrek altın alır düğünlerde takarız yada alır saklarız. Takı olarak kolye,bilezik,saat var diyebilirsiniz fakat bu yönde bakıldığında takıda değer kaybettiği için zaten pek tercih edilmez, edilse de adı yatırım olmaz. Neyse, altın elbette değerli bir elementtir fakat Altın Yatırımı Ne Kazandırır Ne Kazandırmaz? irdeleyelim.

Altın uzun yıllar kendisini koruma özelliğine sahip olan ve yüzyıllardır da insanlık arasında alışveriş malzemesi olmuş veya birikim yapma aracı olmuş kaynaktır. Altın yatırımı ise birikimleri korumaktan öteye geçmeyecektir. Şöyle ki, eğer sizin 20 gr. Altınınız var ise durduğu sürece aynı gramda kalacaktır. Bir eksilme meydana gelmeyecektir. Uzun dönem altın için en iyi yatırım aracı denilmekte ve böyle empoze edilmekte. Fakat aslında sadece paranızın değerini korumaktan öteye geçmez altın. Son dönemlerde altının hızlı çıkışı ise ekonomik koşulların zayıflığından kaynaklanmıştır ve balon bir yükseliş olarak da görülebilir. Özellikle ABD’nin sürekli dolar basıp piyasaya sürmesi enflasyonu tetikliyor ve bu durumda altın fiyatları yükselmeye devam ediyor. Bu durum devam edecek mi? Evet, şu an için Amerika’nın karşılıksız para basmaya devam edeceği öngörülüyor. Altın da bu süreçte artmaya devam edecek. Fakat asıl anlatmak istediğim, altın fiyatlarında ki bu yükseliş bir yerde çok kötü son bulacak gibi. Küçük yatırımcı için ise altına yatırım yapmak mantıklı mı? düşünmek gerek. Yani, altın alarak zengin olan kaç kişi var etrafınızda bilmiyorum ama örneğin ev alıp zengin olan çoktur.

Son 10 Yıl Altın Fiyatları

Buradan şu sonuç çıkıyor aslında, altın yatırımı sizin paranızı korumaktan öteye gitmiyor, aksine bazen yıllık enflasyon oranları karşısında değer bile kaybettiği görülüyor. Altın yerine hangi yatırım araçları tercih edilmeli diye sorarsanız, gayrimenkul sektörü her zaman kazandıracak gibi duruyor. Sonrasında, en mantıklı seçenek özellikle büyük şehirler de uzak merkezlerden arsa almak. Şirketlere ortak olarak da akıllıca bir yatırım yapmış olabilirsiniz. Altın Yatırımı Ne Kazandırır Ne Kazandırmaz? cümlesinde ki anlatmak istediğim, size ekstra getirisi olmayacağı ama kaybettirmeyecektir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*