72 Ay Yapılandırma Detayları

Her tüketici için bir defaya mahsus tanınan, halk tarafından 72 ay borç yapılandırma olarak da bilinen, bireysel ihtiyaç kredileri ve kredi kartlarına taksitlendirme kanunu ayrıntılarını sizler için araştırdık. Hangi bankalar bu kapsamda yapılandırma işlemine yanaşmakta ve faiz oranları ne durumda? 72 ay yapılandırma 2017 yılında son mu bulacak ? Araç ve konut kredileri için bir yapılandırma işlemi söz konusu mu? 72 Ay Yapılandırma Detayları sadece bu yazımızda. Öncelikle yazımıza başlamadan önce, kredi veya kredi kartı borçlarınızın yapılandırılması talebi sadece mevcut olan borçlar için geçerli olup, yasal takibe düşmüş borçlar için bu işlem bankalarca gerçekleştirilmemektedir. Yani, eğer borcunuz icralık olmuş ise bankalar ile çeşitli anlaşmalar yolunu deneyerek borcunuzu taksitlendirebilirsiniz fakat 72 ay yapılandırma hizmetinden maalesef faydalanamazsınız. Taşıt ve konut kredileri için de bu yasa geçerli değildir. Bireysel ihtiyaç kredileri için bir yapılandırma söz konusu olup bu noktada bir çok tüketicinin sorularına yanıt bulmaya çalışacağız.

Eylül ayında yürürlüğe giren yasa kapsamında BDDK tüm bankalara yasanın detaylarını iletti ve harekete geçilmesi için hak tanındı. Fakat yasa gereği yapılandırma hizmeti yapıp yapmayacağı bankaların kendi kararlarına bırakıldı. Kasım ayı itibari ile halen bazı bankalar yapılandırma seçeneğini tüketicilere sunmamakta bu da bir çok tepkiyi haklı olarak bankalara yöneltmekte.

72 ay yapılandırma yasası maalesef sadece bireysel krediler ve kredi kartı borçlarını kapsamakta, konut kredileri ve araç kredileri için geçerli olmamaktadır. Takibe girmemiş borçlarınız için hangi adımları izleyerek yapılandırma fırsatından yararlanabilirsiniz ?

Şu detayı hemen verelim, takibe girmiş kredi ve kredi kartı borçları için nasıl bir yol izlenmeli? Öncelikle bankanız ile görüşüp bir taksitlendirme talebinde bulunabilirsiniz bu 72 ay gibi uzun bir zaman zarfını kapsamayacaktır fakat ödeme kolaylığı açısından 48 aya kadar borçlarınızı taksitlendirebilirsiniz. Bu imkan bankadan bankaya değişkenlik gösterebilir, çoğu tüketici bu yazımızdan sonra hangi şube veya hangi banka diye soru soracaktır. Bu anlamda sizlere yardımcı olabiliriz, yazımızı okuduktan sonra alt kısımda yorumlar bölümüne lütfen problemli bankanızı ve konuyu aktarınız, finans uzmanı arkadaşımız hemen cevap verecektir.

72 Ay Yapılandırmadan Kimler Faydalanabilir

Yapılandırma hizmetinden mevcut borcu takibe girmemiş veya kredi kartı ödemesini en fazla 2 ay geciktirmiş kişiler faydalanabilir. Bu anlamda eğer kredi kartı borcunuz bu şartları sağlıyor ise kendi şubenize giderek yapılandırma hizmeti talep edebilirsiniz. Yazımızın bir bölümünde her bankanın yapılandırma hizmeti yapmadığını ve bunun bankaların kendi kararlarına bağlı olduğunu belirtmiştik. Hangi bankaların yapılandırma hizmetine başladığını da yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Ayrıca yapılandırma hizmetinden her tüketicinin bir defaya mahsus yararlanabileceğini tekrar vurgulayalım. Eğer, yapılandırma yapmış ve daha sonrasında vazgeçmek isterseniz, 14 günlük vazgeçme hakkınız bulunmakta daha sonra böyle bir talebiniz olursa, bankanızın vereceği sözleşmede yazan cezai işlemler uygulanacaktır.

Kredi Kartı Yapılandırma Sonrası Örnek Ödeme Tablosu

Sizlere Garanti Bankasından yapılandırma yapmış bir tüketicinin örnek ödeme tablosundan bahsedelim. Bize ulaşan mailde, tüketici hangi şubeden ve hangi şartlarla yapılandırma hizmetinden faydalandığını detayları ile belirtmiş.

Söz konusu yapılandırma yapılan borç 20 Bin Lira ve bu borç yasal takibe girmemiş bir borç sadece asgari ödemeleri yapılarak atlaılan bir borç olduğunu belirtelim. Garanti Bankası Bacılar şubesinden yapılandırma talep eden tüketici, banka şubesine çağrılıyor ve burada işlemler gerçekleşiyor.

Söz konusu borç 72 ay yapılandırma kapsamından onaylanarak geçiyor ve %1,98 faiz oranı ile borç yapılandırılıyor. Örnek ödeme tablosu şu şekilde:

20 Bin Lira için 36 ay vade yapılıyor.

Taksitler 950 TL şeklinde yansıyor toplam geri ödeme ise 34 Bin Lira olarak ortaya çıkıyor.

Görüldüğü üzere Garanti Bankası 72 ay yapılandırma hizmeti sunan bankalar arasında ve siz de eğer mevcut şartları sağlıyor iseniz kendi şubenizden yapılandırma talep edebilirsiniz.

72 Ay Yapılandırma Yapan Bankalar

Yapılandırma hizmeti sunan bankalar arasında Ziraat Bankası, Halk Bankası, Garanti Bankası, Vakıfbank ve Yapı Kredi Bankası bulunuyor. Haricinde İş Bankası ve Akbank için de işlemler başlamak üzere. Faiz oranları %1,44-1,98 arasında değişkenlik göstermekte. Size tavsiyemiz, öncelikle borçlarınızı kapatmak için ihtiyaç kredisi çekebiliyorsanız borcunuzu ihtiyaç kredisi çekerek ödemeniz. Faiz oranları %1,10-1,15 arasında değişen ihtiyaç kredileri ile daha az faizle borçlarınızı kapatailirsiniz.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*