Anasayfa » Kredi Kartı » Maaşın Kaç Katına Kadar Kredi Kartı Limit Tanımlanmaktadır?

Maaşın Kaç Katına Kadar Kredi Kartı Limit Tanımlanmaktadır?

Kredi kartı borçlarının kişileri borç batağın sürüklemesiyle birlikte devlet ve bankalar bir masaya oturarak buna bir çare bulmaya karar verdiler. Alınan bu kadarla birlikte kredi kartı kullanıcılarının kart limitlerine bir sınır çizildi ve bu sınırlar çerçevesinde kart kullanıcılarına belli bir limit verilir. Peki Maaşın Kaç Katına Kadar Kredi Kartı Limit Tanımlanmaktadır?

 

Öncelikle bilmeniz gereken şey kredi kartı kullanıcısı olarak ilk yılınız ise maaşınızın en fazla iki katına kadar kredi kartı limitine sahip olabilirsiniz. İlk yılınız geçtikten sonra ve ödemelerini düzenli yapan bir kart kullanıcısı iseniz bundan sonra maaşınızın dört katına kadar kredi kartı limitine sahip olabilirsiniz.

Maaşın Kaç Katına Kadar Kredi Kartı Limit Tanımlanmaktadır? Örnek vermek gerekirse;

HABERİN DEVAMI

Örneğin beş bin tl lik bir maaşınız varsa ilk yıl sadece on bin tl lik bir kredi kartı limitiniz olacaktır. Ancak ilk yılı geçirdikten sonra düzenli bir ödeme yapmışsanız eğer 5 bin tl lik maaşınızın dört katı kadar yani 20 bin tlye kadar kredi kartı limitine sahip olabilirsiniz. Ancak sadece tek bir bankaya ait bir kredi kartınız yoksa birden fazla bankaya ait kredi kartınız varsa toplamda var olan mevcut kredi kartı limitiniz bu maksimum limitinizden düştükten sonra ancak kalan miktar kadar limitinizi yükseltebilirsiniz.

 

Örneğin 5 bin tl lik maaşınızda iki adet kredi kartınız varsa ve bunlardan birisi yine 5 bin tllik diğer ise 4 bin tl lik limitlere sahip olsun. Toplamda mevcut limitiniz 9 bin tl dir ve sizin bundan sonra limit yükseltmek istediğiniz de alabileceğiniz maksimum limit 11 bin tl olacaktır. Ancak siz limitinizi arttırmak istediğiniz takdirde banka limitiniz yükseltmiyor ise kredi kartı borcunuzu ödemeyi belli bir düzende yapmanızda fayda var. Banka düzensiz ödemeleriniz yüzünden size güvenmiyor olabilir.

Bir önceki yazımız olan Kredi Kartını İnternet Alışverişine Nasıl Kapatabilirsiniz? başlıklı makalemizde kredi kartını internete kapattırmak hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Can Kesik

Can Kesik
Yatırım ve Bankacılık alanında uzmanım, Yüksek lisansımı İşletme alanında yaptım. Vatandaşların kredi notu yükseltmesini yardımcı olmakla beraber yatırımla ilgili bilgilerimi paylaşıyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

Kredi Kartı Borcu Nasıl Ödenir E-Rehber

Doğru adımlar başarıyı getirir. Kredi kartı borcunuz çok ise hangi adımları atacağınızı iyi bilmelisiniz. Hayatta ...