Kredi Notuna Göre Kredi Faizi Nedir?

Kredi Notuna Göre Kredi Faizi Nedir -Kredi notunun asıl amacıdır aslında Kredi Notuna Göre Kredi Faizi, Bu şekilde kişilerin kredi notu yüksekse faiz oranı düşük kredi notu düşükse de kredi faiz oranları yüksek olması gerekiyor. Türkiye’de kredi notu hayatımıza yeni girdiği için bu işlem daha yaygın olmamasına rağmen ING bank şimdiden böyle bir hizmeti duyurmaya başladı.

ING bank kredi notuna göre kredi faizi kampanyası ile  kredi notu yüksek olan kişiler daha düşük faiz oranları kredi imkanı vermektedir. Bunun asıl nedeni ise riskin az olmasıdır. Zaten hayatımızda kredi ürünlerinde bu risk türü her zaman vardı. Ancak biz göremiyoruz. Yurt dışında kredi notunuzun yüksek olması daha düşük faiz oranları kredi alabilmeniz anlamına gelmektedir.

Kredi faiz oranlarının hesaplanma gruplara göre değişmektedir. Örneğin konut kredisi alırken taşıt kredisi faiz oranında daha uygun bir şekilde kredi alabiliyorsunuz. Bu oran riske göre değişmektedir, mesela bu yılda konut kredi risk oranı yükseldiği için kredi faiz oranları ihtiyaç kredisi oranlarına yetişti. Taşıt kredisi faiz oranı ise ihtiyaç kredisi faiz oranından daha uygundur.

Bu faiz oranları tamamen risk oranlarına göre değişmektedir. Konut alırken veya taşıt alırken kredi alabilmeniz için ipotek vermeniz gerekiyor. Banka bütün eve kredi vermediği gibi sizin gelir durumunuza göre de kredi vermekte, kredi ödenmediği zamanda en kötü ihtimalle banka evi haciz işlemi koyar ve alacağını bu şekilde tahsil eder, taşıt kredilerinde bu durum da aynen bu şekilde, kredi ödenmediği zaman taşıt haczedilerek banka alacağını alır. Görüldüğü gibi bu kredilerin riskleri oldukça düşüktür bu nedenle de faiz oranları düşüktür. Fakat İhtiyaç kredilerinde herhangi bir ipotek olmadığı için, krediyi alan kişi yarın işten çıkarsa krediyi nasıl ödeyecek banka alacağını nasıl tahsil edecek, Görüldüğü gibi ihtiyaç kredilerinde risk oldukça yüksek olmasından dolayı ihtiyaç kredisi faiz oranları oldukça yüksektir.

Şimdi gel gelelim kredi notu olayına, Olur mu arkadaş adamın kredi notu yüksek diye kredi faiz oranı düşük olur mu diyen soranlar mutlaka olacaktır. Bir örnekle açıklamak gerekirse, Siz bir işyeri sahibisiniz veya siz bir bankasınız, önünüzde iki tip tüketici var biri borçlarını zamanında öder, sizden sürekli çalışır diğeri de sizinle veya başka bir banka borcunu ödüyor ama zamanında ödemez, hep sıkıntılar çıkarıyor ha bugün ha yarın bu adam borcunu ödeyemez hale gelecektir. Siz birinci tüketiciye daha uygun bir faizle borç vermez misiniz, çünkü borcunuzun ödenmeme sıkıntısı yoktur, adam sağlam, ödenmeme değilde sıkıntısı değilde,  ikinci tip tüketiciye göre  borcunu daha kolay bir şekilde ödeyeceği için, risk oranı düşük olduğu için birinci kişiyi, yani borcunu zamanında ödeyen, sizinle sürekli çalışan müşteri ile, İşte kredi notu yüksek olması demek kredi notu düşük olan tüketiciye göre daha sağlam ver borcunu ödeyeme riski kredi notu düşük tüketiciye göre daha düşüktür. Bu nedenle kredi notu yüksek olanın kredi faiz oranı düşük olması gerekmektedir. Avrupa’da bu sistem uzun zamandır kullanılmakta, ancak Türkiye’de bu sistem yeni yeni oturmaktadır. Şuan olarak sadece ING bank tarafından uygulanmaktadır.

1 Trackbacks & Pingbacks

  1. İhtiyaç Kredisi Faiz Oranları Ne Kadardır? - Banka Kredi Notu

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*