Anasayfa » Kredi » Konut Kredisi » Konut Kredisini Başkasına Devretme

Konut Kredisini Başkasına Devretme

Son dönemlerde kredi ihtiyacı olanların en çok başvurduğu kredi türü konut kredi olsa gerek. Ancak konut kredisi genellikle yüklü miktarlarda uzun yıllar ödenen bir kredi çeşidi olduğu için kredi kullanıcıları kimi zaman bu borcu kaldıramamaktadırlar. Böyle bir durumda da kredi borcunun katlanan faizi altında ezilmemek ya da evlerini ellerinden kaybetmemek için kredi borçlarını başkalarına devretmek istemektedirler. Peki Konut Kredisini Başkasına Devretme işlemi yapılabilir mi ya da devredilir ise bunun için neler yapma gerekir?

 

HABERİN DEVAMI

Konut kredisi başkasına devretmek isteyenler genellikle konutlarını bir başkasına satmak zorundadır. Kredili evin satışında da sıkıntı olduğu için genellikle krediyi de devretmek isterler. Ancak bankaların konut kredisi devretmek gibi bir uygulamaları yoktur. Bunun için öncelikle evi satın alacak kişi bankaya bir miktar para yatırdıktan sonra konutu satacak kişi ile alım satım işlemini gerçekleştirmelidir.Ardından da konutu satan kişi banka borcunu bankaya yatan bu para ile kapatır ve ardından da krediyi devam ettirecek kişiye yeni bir konut kredisi hesabı açılır.Durum ancak böyle çözülür. Yoksa konut kredisi devretme gibi bir uygulama söz konusu değildir.

 

Bu durumu bir örnekle açıklayacak olursak; 300 bin tl değerinde bir konuta sahip olan kişinin kredi borcu 30 bin tl olsun ve bu 300 bin tl lik evini satmak istesin. Konutu satın alacak kişinin ise sahip olduğu nakit para miktarı 230 bin tl olsun. Bu nakit parasının 30 tl sini banka ya yatırdıktan sonra geri kalan 200 bin tl sinin üstünü tamamlamak için bankadan yeni bir konut kredisi çekmesi gerekmektedir. Bu esna da da bankaya yatırılan 30 tl ise satan kişi kredi borcunu tamamen kapatabilir.Durum ancak böyle çözülür.

Bir önceki yazımız olan Konut Kredisi Kaç Günde Onaylanır? başlıklı makalemizde konut kredisi kaç günde çıkar hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Can Kesik

Can Kesik
Yatırım ve Bankacılık alanında uzmanım, Yüksek lisansımı İşletme alanında yaptım. Vatandaşların kredi notu yükseltmesini yardımcı olmakla beraber yatırımla ilgili bilgilerimi paylaşıyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

Faizsiz Konut Kredisi Seçenekleri

2016 yılının bitmesi ile birlikte gözler tekrar bankalara çevrildi. Herkes bankalardan gelecek yeni faiz indirimlerini ...