Anasayfa » Bankalar » Kara Listeden Yeni Çıkan Birisi Kredi Kullanabilir mi?

Kara Listeden Yeni Çıkan Birisi Kredi Kullanabilir mi?

Kara liste kredi kullanıcılarının daha önce bankalardan kredi çektiği halde ödememesi durumunda bankaların kişiler hakkında takip ve icra kararı çıkarttığı kişi listeleridir. Bu listede adı bulunan kişilere hiçbir banka kredi vermez. Ancak kara listeden yeni çıkmış yani eski bankasına olan borcunu bir şekilde kapatmayı başarmış kişilere bankalar kredi verir mi? Kara Listeden Yeni Çıkan Birisi Kredi Kullanabilir mi?

 

Öncelikle bilinmesi gereken konu kara listeden çıkan kişilerin devletin tanımış olduğu sicil affından faydalanmış olması gerektiğidir. Sicil affı ise bankalar tarafından kara listeye alınmış olan kişiler son üç aylarında düzenli ödeme yaptıkları takdirde devletin kredi borcu olan kara listedeki kişiye sunmuş olduğu bir imkandır.Son üç ayını düzenli ödeyen kara listede adı geçen kişiler devletin bu imkanından faydalanarak sicil affına uğrarlar ve böylece kara listeden çıkmış kişiler arasında yer alacaktır.

 

HABERİN DEVAMI

Kara listeden yeni çıkmış birisi olarak ise devletin ve bankaların kendisine sunmuş olduğu kriterler çerçevesinde başka bankalara yeniden kredi başvurusunda bulunabilecektir. Kara listeden yeni çıkmış olarak kabul edilmeniz için eskiden beş yıl kadar beklemeniz gerekmekteydi. Kara listeden çıktıktan sonra en az beş yıl bekleyip yeni bir banka kredisine öyle başvurabilirdiniz. Ancak son dönemde son üç aylık borcunuzu düzenli ödeyerek sicil affı aldığınız takdirde hemen başvuruda bulunabilirsiniz.

Kara Listeden Yeni Çıkan Birisi Kredi Kullanabilir mi?

Başvuru yapılabilecek bankalar ise merkez bankası ile bu konu hakkında anlaşmalı olan bankalardır ve kredi başvurusu yapabilmek için ise bir kefil ya da ipotek göstermeniz gerekmektedir. Ayrıca kara listeden yeni çıkmış kişilere kredi verecek olan bankalar kredi başvurusunda bulunan kişinin eğitim, gelir seviyesi gibi özelliklerini de inceleyerek kredi vermektedirler. Bütün bunları göz önünde bulundurarak kara listeden yeni çıkmış birisi iseniz kredi başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Eft İşlem Ücreti Almayan Bankalar başlıklı makalemizde eft ücreti almayan banka ve ücretsiz eft hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Can Kesik

Can Kesik
Yatırım ve Bankacılık alanında uzmanım, Yüksek lisansımı İşletme alanında yaptım. Vatandaşların kredi notu yükseltmesini yardımcı olmakla beraber yatırımla ilgili bilgilerimi paylaşıyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

Masrafsız Kredi Veren Bankalar

Biliyoruz, merak ettiğiniz konuların başında Masrafsız Kredi Veren Bankalar var. Bizde sizler için araştırdık ve ...