Anasayfa » Kredi Notu » Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler mi?

Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler mi?

Kredi not hesaplanırken genellikle bankalar sizden hane halkı gelirini yani toplamda haneye gelen gelir miktarını istemektedirler. Örneğin üç kişilik bir hane halkının evine gelen 3.000 tl lik gelir ile tek kişilik bir hane halkının eve giren 3.000 tl lik geliri aynı gibi gözükse de bankadan alacakları kredi notları aynı değildir. Buna binayen evinizde kredi notu düşük olan birisinin sizin çekeceğiniz krediyi ve kredi notunuzu etkileme ihtimali vardır. Eşimin Kredi Notu Beni Etkiler mi? sorusu bu nedenle etkiler cevabını beraberinde getirmektedir. Peki nasıl ?

 

Öncelikle şu iki ayrımını iyi bilmenizde fayda var. Eşinizin kredi notu mu düşük yoksa eşinize kredi borçlarından dolayı yasal takip mi başlatıldı? Eğer sizin konumuzun ikinci seçenekse yani eşinize kredi borçlarından dolayı yasal takip başlatılmış ise sizin başvuracağınız kredi için de büyük ihtimal bankalardan red cevabı alacaksınızdır. Ancak eşinizin kredi notu fakat her hani gibi yasal takip sürecinde değilse durum biraz değişir.

HABERİN DEVAMI

 

Bu sefer de dikkat edilmesi gereken nokta eşinizin düşük kredi notuna rağmen sizin kredi notunuzun kaç olduğudur. Eğer sizin kredi notunuz da düşükse ya da orta rikli ya da az riskli kategorisinde ise büyük ihtimal sizin de kredi alma imkanınız zorlaşacaktır. Ancak sizin kredi notunuz iyi ya da çok iyi derecesinde ise sizin kredi notunuzda göz önünde tutularak biraz zor da olsa bankalardan kredi alma ihtimaliniz olacaktır.

 

Kendi kredi notunuzu yüksek tutmak için ise size verebileceğimiz tavsiye düşük kredi notuna sahip olan eşinizi, kendi kredi notunuzu hesaplatırken finansal işlemlerin içine sokmamak olacaktır. Böylece sizin kredi notunuz size bağlı olarak hesaplanacaktır ve eşinizin düşük kredi notundan çok da fazla etkilenmeyecektir. Yukarıda bahsettiğimiz hususlara dikkat ettiğiniz takdir de de kredi notunuzu yüksek tutmayı başarabileceksiniz.

Bir önceki yazımız olan Kredi Sicilinin Bozulması Ne Anlama Gelir? başlıklı makalemizde banka kredi sicili, banka sicili ve banka sicili düzelirmi hakkında bilgiler verilmektedir.

Hakkında Can Kesik

Can Kesik
Yatırım ve Bankacılık alanında uzmanım, Yüksek lisansımı İşletme alanında yaptım. Vatandaşların kredi notu yükseltmesini yardımcı olmakla beraber yatırımla ilgili bilgilerimi paylaşıyorum

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

x

İlginizi Çekebilir

KKB Risk Raporu Nedir? KKB Risk Raporu Nasıl Alınır?

Kredi Kayıt Bürosu tarafından kullanılan ve sadece bankaların erişebildiği finansal verilere 2012 senesinde getirilen yenilik ...